Friday, February 17th, 2017

Dr. Yasar Colak and his staff visit Virginia Beach Turkish Community


DCA President and Religious and Social Services Counselor Dr. Yasar Colak, Assistant Consultant and High Council Expert of Religious Affairs Fatih Kanca, Director of KAGEM DCA Belgizar Özbek and Head Imam of the DCA Mosque Ali Tos, visited the Turkish community living in Virginia Beach.

The visit was carried out in order to search for ways to expand the religious and social services carried out by the Counselor to include the region and to consult with the families in this framework. Consultations were held on the issues of life experiences in America, business life and the difficulties encountered and what could be done in the coming period in the name of Counselorship in the event that took place throughout the day, which was hosted by İsmail Erdoğan, who has been residing in the region since many years. Religious and Social Affairs Counselor Yasar Colak presented information about the recent intensive studies on the expansion of the Religious services produced in accordance with the true sources of religion to America. In addition, Mr. Colak added that they are proud to be in the service of all Muslims in the world and that such monthly meetings will continue in the Virginia Beach region, and that one or several men and women chaplain will be guided to the local areas every month by DCA. DCA President Çolak thanked the host for his hospitality, and ended his promises.

TURKISH
DCA Başkanı ve Din ve Sosyal Hizmetler Müşaviri Dr. Yaşar Çolak, Müşavir Yardımcısı ve Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Fatih Kanca, KAGEM DCA Direktörü Belgizar Özbek ve Külliye Camii Başimamı Ali Tos, Virginia Beach’te yaşayan Türk cemaatini ziyaret etti.

Ziyaret, müşavirliğin yürüttüğü dini ve sosyal hizmetlerin bölgeyi de kapsayacak derecede genişletilmesinin yollarını aramak ve bu çerçevede ailelerle istişare etmek amacıyla gerçekleştirildi. Uzun yılardan bu yana bölgede ikamet eden İsmail Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve gün boyu süren etkinlikte, ailelerle Amerika’daki yaşam tecrübeleri, iş hayatı ve karşılaşılan zorluklar ile önümüzdeki süreçte Müşavirlik adına neler yapılabileceği konularında istişareler yapıldı. Din ve Sosyal İşler Müşaviri Dr. Yaşar Çolak, dinin sahih kaynaklarına uygun olarak üretilen Diyanet hizmetlerinin Amerika sathına yaygınlaştırılması çerçevesinde son dönemlerde yürütülen yoğun çalışmalar hakkında bilgiler sundu. Ayrıca Sayın Çolak, dünyadaki tüm müslümanların hizmetinde olmanın gururunu yaşadıklarını ve Virginia Beach bölgesinde de bundan böyle bu tür aylık buluşmaların devam edeceğini, Külliyeden her ay bir veya bir kac bay ve bayan görevlinin bölgeye gelerek ailelere rehberlik edileceğini sözlerine ekledi. Başkan Çolak, misafirperverlikleri ve ikramlarından dolayı ev sahibine teşekkür ederek sözlerini noktaladı.


2 thoughts on "Dr. Yasar Colak and his staff visit Virginia Beach Turkish Community"

 1. ayla erdogan says:

  Biz Erdogan Ailesi olarak Sayin Dr Yasar Colak beye ve kiymetli esine,Sayin Ali Tos beye ve kiymetli esine ve cocuklarina,sayin Berguzar hanima ve bu bulusmayi saglayan Sayin Fatih Kanca beye ve kiymetli esine ve cocuklarina bizi kayde alip vakit ayirip evimizi sereflendirdikleri icin hepinie ayri ayri tesekkur ederiz.sonrada Virginia Beach teki arkadas grubumuzdan davetimize icabet eden yada edemeyip gonlu o gece bizimle olan butun dost ve arkadaslarimiza da ayrica tesekkur ederiz. rabbim bize bu firsati verdigi icin sonsuz hamdu senalar olsun.
  saygilar sunariz
  Ibrahim &Ayla erdogan

 2. Yasmine Muhtasib says:

  Lots travels very nice
  Love va beach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News From DCA