Friday, June 9th, 2017

The Excitement of Graduation in Diyanet Center of America


An enthusiastic graduation ceremony took place on Sunday, May 21, at the Diyanet Center of America in Lanham/Maryland, which has America’s largest mosque. Every Sunday, students who flocked to the mosque from the surrounding regions were studied to learn the Qur’an and Tajwid, memorized certain Surahs from the Qur’an and acquired the basic knowledge of Islam.

DCA officials, Sunday School teachers, class aides, students and all the families of students participated in the graduation ceremony which performed at the end of the semester in a very full and cheerful atmosphere. Students received enthusiastic applauses from the audience in the ceremony for exhibiting all the talents they have. They read the Surahs and performed Arabic-English hymns, cited the Hadiths and poems they memorized on the stage. The contestants awarded in the ceremony. Therefore, the enthusiasm and excitement reached to the highest level of the celebration. In the program, two speakers who represented the parents also gave speeches. These parents expressed their gratitude to DCA founders and educators in their speeches, and they mentioned that they were delighted to be involved in this wonderful activity with their children. At the end of the ceremony, one of the educators and DCA religious officers Mehmet Ali Araci, Azime Yüce Erbudak, and Islamic Knowledge teacher Brother Afnan congratulated the students by submitting their certificates.

TURKISH
21 Mayıs Pazar günü, Maryland/ Lanham’da, Amerika’nın en büyük camisine sahip olan Diyanet Amerika Merkezi’nde çoşkulu bir mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Her Pazar çevre bölgelerden külliyeye akın eden öğrenciler, Kur’anı Kerim ve Tecvid Bilgisi, Kur’an’dan belli surelerin ezberlenmesi ve İslam’ın Temel Bilgilerini öğrenmeye yönelik eğitim aldılar. Dönem sonunda yapılan mezuniyet töreni; DCA yetkililerinin, Sunday School hocalarının , sınıf yardımcılarının, öğrencilerin ve bütün ailelerin katılımıyla oldukça kalabalık ve neşeli bir atmosferde icra edildi.

Törende öğrenciler; programın sunumu başta olmak üzere, okudukları aşr-ı şerifler, icra ettikleri Arapça-İngilizce İlahiler , ezberledikleri Hadisler ve şiirler ile tüm yeteneklerini sergileyerek, seyircilerden takdir edici alkışlar aldılar. Bilgi yarışması ve kazananlara hediyelerin verildiği törende coşku ve heyecan doruktaydı. Programda velileri temsilen iki konuşmacıya da yer verildi. Veliler yaptıkları konuşmada, DCA kurucularına ve eğitim veren hocalara teşekkürlerini ifade ettiler ve çocuklarıyla beraber bu güzel faaliyetin içinde yer almış olmanın mutluluğuna değindiler. Tören sonunda eğitimcilerden ve DCA din görevlilerinden olan Mehmet Ali Aracı ve Azime Yüce Erbudak ile İslami Bilgiler öğretmeni Afnan Bey öğrencilere sertifikalarını teslim ederek, onları tebrik ettiler.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News From DCA