Monday, March 19th, 2018

KEFEK Başkanı ve Milletvekillerinden Külliyemize Ziyaret (+English)


Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sayın Radiye Sezer Katırcıoğlu, Trabzon Milletvekili Sayın Ayşe Sula Köseoğlu, Adana Milletvekili Sayın Elif Doğan Türkmen 19 Mart 2018 Pazartesi günü Amerika Diyanet Merkezi Külliyemizi ziyaret ettiler.

DCA Başkanı Fatih Kanca, DCA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Prof. Ahmet Aydilek, DCA Yönetim Kurulu Üyesi Kevser Özer, DCA Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Özkan ve KAGEM DCA Müdürü Belgizar Özbek tarafından halka açık toplantı öncesi misafir edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri ile külliye turu yapıldı ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Akşam namazı sonrası başlayan toplantıda KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmasında ‘Suriyeli mülteciler, sorun değil yaşanan sorunların mağdurlarıdır. Türkiye, Suriyeli mültecilere misafir gözüyle bakmıştır, Avrupa ve Amerika’nın mültecilerden doktor, mühendis gibi yetişmiş elemanları seçerek kabul etmesine rağmen Türkiye, kendisine nasıl fayda sağlayacaklarına bakmadan, tüm mağdurlara kucak açmıştır. Suriyeli mültecilere misafir gözüyle bakarak, çocuklarına, kendi anadillerini ve kültürlerini kaybetmeden Türkiye’de ev verilmesinin yolları açılmış ve ülkelerine döndüklerinde zorluk çekmeden devam etmeleri hedeflenmiştir. Verilen sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri Türk vatandaşları ile neredeyse aynı düzeydedir.’ dedi.

Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ‘Türkiye’ye 3.5 milyon üstünde mülteci gelmiş ve sığınmıştır. Bazı ülkelerin nüfuslarının 2-3 milyon olduğunu düşündüğümüzde Türkiye, neredeyse bir ülke nüfusu kadar insana evsahipliği yapmaktadır. Ayrıca sağlık hizmetleri ABD ve İngiltere’de verilen sağlık hizmetlerinin maliyeti ile kıyaslanırsa oldukça yüksek bir tutar olduğu da görülür’ dedi.

Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ise konuşmasında ‘Ben olaya bir anne gözüyle, kadın gözüyle bakarak tüm mültecilerin, özellikle kadın ve çocukların eski hak ve huzurlu yaşamlarına kavuşmalarını, bir an önce ülkelerinde eski düzenli hayatlarına, ülkelerinde dönmelerini diliyorum.’ dedi ve başka bir kültür ve ülkede sığınmacı olarak yaşamanın zorluklarından bahsetti.

Soru ve cevap ve katılımcılarla hatıra fotoğrafının ardından Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM DCA)’ni ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi alan Sayın Milletvekillerimize Külliyemizi ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.

ENGLISH

Chair of the Committee on Equal Opportunities for Women and Men and Turkish Deputy Radiye Sezer Katırcıoğlu, Turkish Deputy Ayşe Sula Köseoğlu, Turkish Deputy Elif Doğan Türkmen visited the Diyanet Center of America on March 19, 2018, Monday.

In the meeting that started after the evening prayer, KEFEK (Equal Opportunities for Women and Men) President Radiye Sezer Katırcıoğlu said in her speech: “Syrian refugees are not the problem, they are the victims of the ongoing problem. Turkey sees and treats the Syrian refugees as their guest. On top of that, Turkey embraced all the victims without looking at whether they will be of benefit to our country or not while Europe and America only selected their refugees from only educated individuals such as doctors and engineers etc. Seeing the Syrian Refugees as visitors allowed them to provide accommodations for their children in Turkey without losing their culture and native language and the aim was to continue with their lives when they return to their country without difficulty. Additionally, the provided health services and educational services are almost the same levels as the Turkish citizens.”

Turkish Deputy Ayşe Sula Köseoğlu ‘Over 3.5 million refugees have arrived in Turkey. Considering that the population of some countries is 2-3 million, Turkey is to host almost as many people as the population of a country. It is also seen that health services for the refugees are quite high compared to the cost of healthcare services in the US and UK, ” she said.

Turkish Deputy Elif Doğan Turkmen said, “I wish that all the refugees, particularly women and children, will return to their former rightful and peaceful lives in their own countries.’ Also, she talked about the difficulties of living as a refugee in another country.

After the question and answer session with the participants, Turkish Deputies visited Women, Family and Youth Center (KAGEM DCA) in the DCA Complex.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News From DCA