Saturday, September 2nd, 2017

An Eid Morning at Diyanet Center of America


An Eid Morning at Diyanet Center of America… Everyone was in a hurry to join the Eid Prayer early in the morning. The complex looked like an exhibition hall filled with different kinds of people. Just like a mosaic representing the different colors of humanity, black and white, man and woman, the elderly and the youth. With the same purpose and intention, the hearts and tongues of these people were in unison together and all the foreheads were placed in the same sajdah place with the perfect discipline. There is only one thing that interrupts this harmony, difference.

After the conclusion of the Eid Prayers all together, stranger embraced stranger as if they were embracing their closes relative. Most of people didn’t know each other but were tied together by their brotherhood and sisterhood in Islam. As the mosaic of people began leaving the prayer hall warm and joyful conversations ensued as they were heading to the long breakfast lines in the spacious gardens of the complex.

The love between brothers and sisters was complimented by the joyful sound of children enjoying the moon bounce, opening presents and riding the train. The garden was now turned into a small amusement park with heart warming pictures of children jumping up having the time of their lives. The proud smiles of parents illuminated the atmosphere.

You could hear the same question from many people at the Center expressed in different forms. Some said, ‘I feel like I am in Istanbul’ and others say, ‘I felt myself in prayer as if I performed an umrah. What a wonderfully center that brought so many people together.’

In fact, the earth is the same earth everywhere. The sky is the same sky. The thing that makes you feel strange or relieves you is the relationship between you and things around you. They always say something to you. DCA seems to have a special language that is able to convey its messages of brotherhood, unity, hospitality, and civilization to all of humanity without any need for translation.

The Diyanet Center, which exhibits a graceful and dignified position with all its aesthetics, is the joy of children and a source of peace and enjoyment for all.

Eid celebrations are always beautiful in Diyanet Center of America. For many it’s like going back home. Muslim brothers and sisters from all corners of the United States come to DCA spending their annual leave in order to be able to breath the spiritual atmosphere of the center. While you are here you can not believe that you are in America… The people of Anatolia are very proud to have provided this gift to the American people and we appreciate their generosity.

AMERİKA DİYANET MERKEZİ’NDE BAYRAM SABAHI
Amerika Diyanet Merkezi’nde bir kurban Bayramı sabahı… Herkes namaza yetişme telaşında. İnsanlık meşheri gibi… Siyahı, beyazı, erkeği, kadını, çocuğu ile tam bir mozaik. Bu farklılığı örten tek bir şey var ki; aynı amaç ve niyetle gönüller ve diller birleşerek tüm alınlar aynı anda secdeye konuyor.

Hep birlikte eda edilen bayram namazından sonra çoğunu hiç tanımadığınız ama inandığınız degerlerin size kardeş kıldığı yakınlarınızla muhabbetle kucaklaşarak bayramlaşıyorsunuz. Amerika Diyanet Merkezi’nin herkese açık kahvaltı sofrasında neşe ve muhabbetli sohbetler eşliğinde kahvaltı başlıyor. Aynı anda başka bir heyecan var çocukları hareketlendiren. Merkezin bahçesinde çocuklar için getirilen oyuncaklar ve tren çalışmaya başlıyor. Bahçede küçük bir lunapark kuruluyor adeta. Biraz büyümüş olanlar kendi başına, çok küçük olanlar anne yada babasının refakatiyle trene binerek, caminin etrafında turlamaya başlıyorlar. Belli etmemeye çalışsalar da yetişkinler bu trene binmiş olmaktan dolayı oldukça keyifliler aslında.

Çocukların bir kısmı şişme kaydırak ve zıplama bölümünde hopluyor zıplıyor. Kahkahalar birbirine karışıyor adeta. Olan biteni hayranlıkla ve memnuniyetle izleyen yaşlı bir teyzemiz arkasına dönerek soruyor bize;
– Burdayken Amerika’da oldugunuza inanabiliyor musunuz?

Amerika Diyanet Merkezi için pek çok kişiden aynı soruyu farklı şekilde duyabilirsiniz. Kimi “sanki İstanbuldayım” der kimi de “namazda kendimi umrede hissettim. Ne güzel farklı bir sürü insan bir arada”. Çünkü Amerika Diyanet Merkezi’nde kendinizi tanıdık, aşina ve samimi bir ortamda hissedersiniz.

Aslında toprak tüm heryerde aynı topraktır. Gökyüzü aynı gökyüzü. Size yabancı hissettiren veya tanıdık bularak rahatlık veren şey çevrenizle kurduğunuz ilişkidir. Etrafınızdaki eşyalar size bir şeyler söyler. Her nesnenin, eşyanın bir dili vardır. Varlığı, duruşu, endamı, hitap ettiği çevre, taşıdığı kodlar ile kendini ifade etme tarzı vardır. Çiçeklerin, yolların hatta binaların kendini ifade ettiği bu dil kah şiirlerde yankı bulur kah romanlara konu olur.

Tüm haşmeti, endamı, estetiği ile zarif ve vakur bir duruş sergileyen Amerika Diyanet Merkezi bayramlarda çocukların neşesi, yetişkinlerin baba ocağı, hasret çekenlerin ana kucağı olmaktadır. Yetişkinler için her cami mekanı huzur kaynağıdır zaten. Ama çocuklar “hadi camiye gidiyoruz” dendiğinde sevinç çığlıkları atıyorsa, bayram için heyacan duyuyorsa, ellerini öperek bayramlarını kutladıkları ufak harçlıklar veren, başlarını okşayan büyükleri varsa, hele de bu küçük harçlıkları harcayacak pamuk seker, dondurma, lokumlar alabilecekleri yerler bulup kendi kendilerine alış veriş yapabiliyorlarsa bir çocuk için bundan büyük bayram keyfi olabilir mi?

Eve dönme vaktı geldiğinde gitmemek, biraz daha vakit geçirebilmek için babalarına yalvaran, sevimlilikler yapmaya çalışan çocuklar Amerika Diyanet Merkezi’nde emegi olan herkes için en güzel ödül demektir.

Amerika Diyanet Merkezi’nde bayramlar güzeldir. Eve gitmek gibidir. Memleket görmek gibidir. Sadece bu havayı teneffüs edebilmek için Amerika’nın bir çok farklı eyaletinden müslümanlar yıllık izinlerini kullanarak gelip merkezin misafirhanesinde ailece kalmaktadırlar. Çünkü buradayken Amerika’da olduğunuza inanamazsınız. Bu güzelliği bize yaşatan öz yurdumuzun asil ve cömert insanlarına selam olsun… Selam Anadoluya…


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News From DCA